Przejdź do treści

Po co te dyspozycje? – Wejście na NewConnect

    Po co w ogóle te dyspozycje? Dlaczego dokumenty muszą być wysłane w wersji papierowej? To bez sensu, bo konto maklerskie kosztuje, bo Browar wymyśla jakieś dziwne rzeczy. Pytacie, więc odpowiadamy – dlaczego procedura wygląda tak, a nie inaczej i co ma ona na celu? 

    Trochę uporządkowanej wiedzy

    Podczas akcji crowdfundingowej, każdy z zainteresowanych kupił nie zdematerializowane akcje imienne. Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podjęliśmy uchwałę o ich dematerializacji. Co to oznacza?

    Nasze akcje nie są w formie papierowej – tak jak przedwojenne akcje Spółki Giesche, wypisywane na ozdobnym papierze – są za to elektronicznym zapisem w księgach Spółki. Żeby te elektroniczne zapisy mogły trafić do rąk Akcjonariuszy, musimy:

    1. Poznać numery rachunków maklerskich naszych Akcjonariuszy. Forma papierowa z podpisem Akcjonariusza jest wymagana przez każdą instytucję finansową w tym przez Dom Maklerski i Giełdę, które nadzorują cały proces.
    2. Przekazać listę Akcjonariuszy i ich numerów rachunków do Domu Maklerskiego obsługującego emisję i do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

    Następnie, przed planowanym debiutem, akcje w formie elektronicznej trafią na rachunki maklerskie Akcjonariuszy, którzy przekazali nam Dyspozycję Deponowania. Tylko te osoby będą mogły sprzedać swoje akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej akcji znalazło się w obrocie już od pierwszego dnia notowań.

    Dlaczego zależy nam na dużej liczbie dyspozycji?

    Zależy nam na dobrej ocenie naszego debiutu przez rynek: analityków, media około giełdowe. Żeby ocena była satysfakcjonująca, potrzebujemy jak najwięcej akcji w obrocie w dniu debiutu – będzie miało to wpływ na nasze notowania. 

    Liczba akcji w wolnym obrocie – tzw. Free Float.

    Free float lub public float – jak podaje Wikipedia – definiuje się jako wszystkie będące w posiadaniu inwestorów akcje, inne niż:

    1. akcje inwestorów posiadających powyżej 5% akcji przedsiębiorstwa (inwestorzy instytucjonalni, „strategiczni”, założyciele przedsiębiorstwa, jego władze wykonawcze oraz inni insiderzy),
    2. akcje zastrzeżone (przyznawane menedżerom spółki),
    3. akcje insiderów (zakłada się, że przetrzymują oni akcje długoterminowo).

    Free float uważany jest za jedno z najważniejszych kryteriów wyceny akcji na giełdzie.  Niektórzy analitycy rynkowi uważają, że im większa liczba akcji w wolnym obrocie, tym lepiej.

    Czy założenie kont maklerskiego jest kłopotliwe?

    Niektórzy z naszych Akcjonariuszy mają ten proces już za sobą – założyli je specjalnie po to, żeby mieć akcje Browaru Jastrzębie na swoim koncie maklerskim.

    Duża część domów maklerskich reklamuje swoje usługi jako całkowite online. Proces otwarcia konta trwa kilka minut, bez biurokracji, bez dokumentów papierowych – wszystko zrobicie ze swojego domu! Przygotujcie tylko skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości. 

    Poniżej  dwa rankingi kont maklerskich. Dowiedzcie się gdzie można znaleźć darmowe konto, które otworzycie całkowicie on-line:

    www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich  

    www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-maklerskich  

    Mam nadzieję, że niezdecydowani dadzą się namówić i założą konta maklerskie. Może wśród nas jest nowy „Wilk z Wall Street”, który ujawni się właśnie przy tej okazji?

    Co stanie jak nie założę konta maklerskiego?

    Nie będziemy nikogo karać ( 🙂 ), jednak będzie się to wiązało z kilkoma niedogodnościami:

    1. Nie będziesz miał akcji u siebie – w razie potrzeby, nie będziesz miał ich pod ręką.
    2. Nie będziesz miał możliwości sprzedaży akcji.
    3. Twoje akcje będą umieszczone na zbiorczym koncie maklerskim w Domu Maklerskim – jeśli w przyszłości zdecydujesz się przenieść je na swój konto, Dom Maklerski obciąży Cię opłatą za tą czynność, według swojego cennika.
    4. Nie otrzymasz dywidendy, w terminie, gdy będzie ona wypłacana. Dywidenda w spółkach notowanych na giełdzie, przekazywana jest za pośrednictwem konta maklerskiego. Nie ma możliwości wypłaty dywidendy przelewem na ROR, czy przekazem pocztowym, a tym bardziej w gotówce w Kasie Browaru.

    Niezależnie od tego za jaką kwotę kupiliście akcje, zachęcamy do założenia konta i przekonanie się, że nie jest to skomplikowana procedura! To również dobra okazja, żeby nauczyć się jak działa giełda i sprawy z nią związane – nigdy nie wiemy, kiedy w przyszłości taka wiedza będzie przydatna.

    Zachęcam też do lektury wpisu na blogu Jak Oszczędzać Pieniądze, Michała Szafrańskiego, o tym jak wybrać konto maklerskie:

    jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-wybrac-rachunek-maklerski-ranking 

    Jeśli jesteście już wyposażenie w wiedzę i najlepsze konto, wypełnijcie dwie sztuki dyspozycji deponowania – do pobrania tutaj – swoich akcji Browaru Jastrzębie. Obie kopie dokumenty przesyłamy na adres: 

    BROWAR JASTRZĘBIE S.A.

    11 Listopada 2
    44-330 Jastrzębie-Zdrój